Back to Question Center
0

Botnety alebo Ransomware. Čo je to väčšie zlo pre váš počítač? - Stačí sa opýtať Semalt

1 answers:

V dnešnej dobe zostáva ransomware jednou z najväčších hrozieb internetovej bezpečnosti. Nedávno útok WannaCryptor, ktorý postihol 350 000 počítačov, prilákal milióny názorov od rôznych používateľov internetu a bezpečnostných agentov. Zdá sa to skoro ako najväčšia hrozba, ktorému dnes čelíme. Dnešní používatelia internetu však čelia nebezpečnejšiemu zločinu, a to sú botnety!

Zatiaľ čo ransomware útoky sú naozaj bolestivé, sú prinajmenšom viditeľné. Botnety rozpútajú svoje katastrofálne účinky skrytým spôsobom. Tento malware môže mať úplnú kontrolu nad miliónmi počítačov a iných zariadení v sieti.

Frank Abagnale, Semalt manažér úspešného riadenia zákazníkov hovorí, že FBI odhaduje, že každý rok sa infikuje približne 500 miliónov počítačov. Infikovaný počítač je vystavený celému radu ďalších bezpečnostných hrozieb. Napríklad, môže byť šifrovaný ransomware a stať sa vhodným nástrojom na distribúciu škodlivého softvéru iného druhu. Cyber-kriminálnici môžu ľahko inštruovať botnet na šírenie spamu a miera úspešnosti by bola takmer 100%. Toto všetko sa stane, kým majitelia počítačov nebudú vedieť, čo sa deje. Niektorí experti tvrdia, že botnety majú potenciál ochromiť internet.

Prečo by vás botnety mali viac báť ako ransomware

Existuje mnoho dôvodov, prečo botnety predstavujú väčšiu hrozbu ako ransomware. Tiež, že sú neviditeľné, účinky botnetov sú rozšírené. Môžu používať infikovaný počítač na odosielanie nevyžiadanej pošty a iných ransomware do iných počítačov alebo útoky typu DOS (Denial of Service). Môžu byť tiež použité na podvádzanie sietí. Každý by mal byť znepokojený touto hrozbou, majte na pamäti, že 50 - 70 percent e-mailovej prevádzky je zvyčajne spamované. Medzi všetkými e-mailmi so škodlivými prílohami je 85% prepojených na ransomware.

Vlastník infikovaného počítača čelí rôznym aspektom bezpečnostných rizík. Zločinci môžu zbierať všetky informácie vo vašich e-mailoch a účtoch sociálnych médií. Niektorí predávajú tieto informácie, zatiaľ čo iní používajú na škodlivé účely, ako je krádež z bankových účtov obete.

Schéma vytvárania peňazí v botnetoch sa zmenila

Predtým používatelia botnetov záviseli predovšetkým od distribúcie nevyžiadanej pošty, aby zarobili peniaze. Veľké boty ako Marina by mohli poslať viac ako 90 miliárd spamov denne. Ale úrady a bezpečnostní operátori by sa čoskoro vyrovnali s veľkými botnetmi a eventuálne by ich väčšinu zlikvidovali.

Inovácia vo svete počítačovej kriminality priniesla odolnejšie modely botnet. Teraz používajú model P2P (Peer-to-Peer). Podľa architektúry modelov P2P roboty vykonávajú ako server aj ako klient. Môžu posielať a prijímať príkazy a to pomáha predchádzať chybám.

Ostatné typy robotov, okrem počítačov, sa čoraz viac využívajú. Ide o servery a zariadenia v kategórii Internet vecí (Internet of Things).

Zločinci využívajú relatívne väčšiu silu webových serverov a rýchlejší internet na presmerovanie prevádzky a distribúciu nevyžiadanej pošty. Zariadenia v rámci internetu veku sú vo všeobecnosti nedostatočne zabezpečené a to z nich robí ľahkú korisť pre botnety. Širokú škálu úloh je možné vykonať pomocou týchto "vecí" vrátane útokov DDOS. Vzhľadom na úžasný nárast internetu vecí je nárast činnosti botov v zariadeniach internetu vecí veľmi vážny. Predpokladá sa, že do roku 2020 dosiahne počet zariadení v kategórii internetu vecí 20,8 milióna.

Existuje možnosť, že viac počítačov, serverov a vecí bude zotročených botnetmi, ak spotrebitelia a organizácie neostanú aktualizované o vhodných nástrojoch a mechanizmoch obrany. Aby ste sa nestali obeťami botnetov, kľúčový je bezpečnostný tréning. Keď si ľudia uvedomia hrozbu, implementácia nástrojov a riešení pre zabezpečenie koncových bodov a siete prinesie väčší úspech. Dodávatelia riešení zabezpečenia Internetu teraz ponúkajú ochranu botnetov, ktorá pomáha odhaľovať podozrivú komunikáciu operátorov bot.

November 24, 2017
Botnety alebo Ransomware. Čo je to väčšie zlo pre váš počítač? & Ndash; Stačí sa opýtať Semalt
Reply